شنبه، 3 اسفند 1398

Saturday February 22, 2020

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: دانشگاه های بزرگ کشور پروژه های تحقیقاتی بزرگ ملی را در عرصه محیط زیست آغاز کرده اند.
وزیر علوم: اجرای پروژه های ملی دانشگاه ها در حوزه محیط زیست کلید خورد

Card image cap

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر غلامی روز سه شنبه،4 دی 97، در حاشیه دومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور اظهار داشت: تلاش وزارت علوم بر گسترش ارتباط دانشگاه ها با دولت است که در این رابطه دانشگاه های بزرگ در کشور خوشه های علمی تشکیل دادند.

وی افزود: این خوشه ها در بخش های مختلف، مسائل تخصصی را بررسی کرده و نتیجه این تحلیل ها را به معاون اول رئیس جمهور، وزرا و سایر نهادهای مرتبط منتقل می کنند. در واقع بخشی از این خوشه های علمی روز گذشته در حوزه های اقتصاد، اجتماعی و رسانه ای با معاون اول رئیس جمهوری جلسه ای برگزار کردند که با استقبال مسئولان مواجه شد.

وزیر علوم درباره ارتباط دانشگاه ها با صنعت، گفت: در زمینه تعامل صنعت با دانشگاه می توان به ارتباط دانشگاه ها با محیط زیست اشاره کرد؛ در واقع دانشگاه ها پروژه های تحقیقاتی بزرگ ملی را در عرصه محیط زیست شروع کرده اند.

وی در خصوص بودجه پروژه های دانشگاه ها در ارتباط با محیط زیست، اظهار کرد: آمار و ارقامی در خصوص این بودجه ها اعلام شده است. به عنوان مثال رقم بودجه پروژه تالاب انزلی که برای پاکسازی بدون تخریب محیط زیست، عملیاتی می شود حدود یک هزار میلیارد تومان است.

وزیر علوم افزود: این وزارتخانه به طور کلی آمادگی خود را برای فعالیت های تحقیقاتی با سازمان ها و نهادها اعلام می کند، اما متاسفانه بودجه پژوهش بسیار پایین و همانند سال گذشته است.

دکتر غلامی تاکید کرد: باید قدردان باشیم که صنعت و استادان دانشگاه ها در چند سال گذشته رویکرد خوبی در این زمینه داشتند، هر چند این ارتباط هنوز هم اندک است و حتماً باید توسعه یابد. مشکلات در بخش صنعت به معنای عام آن در زمینه ایجاد فناوری های جدید وجود دارد.

وی اضافه کرد: بخش دیگری از موانع در دانشگاه ها است، که به دلیل رویکردهای سنتی در حوزه آموزش بسیاری از استادان مشغول آموزش نیروی انسانی هستند تا اینکه به سمت صنعت حرکت کنند. بنابراین ما باید این زمینه را باز کنیم تا ارتباط صنعت و دانشگاه ها توسعه یابد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دانشگاه شهرکرد در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

لطفا نظرتان را بنویسید
بربحث ترین اخبار