شنبه، 16 آذر 1398

Saturday December 07, 2019

دکتر ناهید شبانیان، عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد، در دومین جشنواره ملی علم و زن، موفق به دریافت جایزه دکتر مریم میرزاخانی شد.
گفتگو با دکتر ناهید شبانیان برگزیده دومین جشنواره ملی زن و علم

دکتر ناهید شبانیان بروجنی، دانشیار مهندسی طبیعت دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد، در دومین جشنواره ملی علم و زن- بر اساس شاخص های علمی، فرهنگی و اجتماعی- به عنوان یکی از 18 بانوی برگزیده موفق به دریافت جایزه دکتر مریم میرزاخانی شد.

Card image cap

2 اردیبهشت ماه سال جاری برگزیدگان دومین جشنواره ملی زن و علم (جایزه دکتر مریم میرزاخانی) حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و جمعی از مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران معرفی شدند.

دراین میان نام بانوی برجسته دانشکده علوم زمین و منابع طبیعی دانشگاه شهرکرد که علاوه بر دانش، تخصص و تجربه بسیار در زمینه های علمی، اخلاق نیکو و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از دیگر امتیازات اوست، به چشم می خورد.

و این بار دیگر نشان از توانمندی­ ، قابلیت­ و شایستگی­ محققان و اعضای هیئت علمی دانشگاه شهرکرد دارد.

دکتر ناهید شبانیان بروجنی، دانشیار مهندسی طبیعت دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد، در دومین جشنواره ملی علم و زن- بر اساس شاخص های علمی، فرهنگی و اجتماعی- به عنوان یکی از 18 بانوی برگزیده موفق به دریافت جایزه دکتر مریم میرزاخانی شد.

 به همین بهانه با دکتر ناهید شبانیان به گفتگو نشستیم تا با ایشان بیشتر آشنا شویم.

 

با سلام و عرض تبریک صمیمانه به مناسبت این انتخاب شایسته و سپاس از فرصتی که در اختیار خبرگزاری دانشگاه شهرکرد قرار دادید، لطفاً در ابتدا مختصری از سوابق خانوادگی و تحصیلات قبل از دانشگاه و دانشگاهی خود را بفرمائید.

به نام خدا. من متولد1350 هستم. متولد بروجن هستم و در 3 سالگی به اصفهان مهاجرت کردیم و تحصیلات قبل از دانشگاه را در اصفهان گذراندم. در سال 1368 از دبیرستان صفورا دیپلم گرفتم و سال 1369هم در رشته زمین شناسی وارد دانشگاه اصفهان شدم.

سال 1374 فارغ التحصیل شدم و بلافاصله در همان سال کارشناسی ارشد پذیرفته و سال 77 فارغ التحصیل شدم و سال 83 با یک وقفه تقریبا 6 ساله دکتری را شروع کرم.

خانم دکتر بفرمایید ارشد و دکتری را در کدام دانشگاه ها گذراندید؟

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، هر سه را در دانشگاه اصفهان و دوره تحقیقاتی کوتاه مدت را در دانشگاه سالزبورگ اتریش گذراندم.

از سوابق اجرایی خودتون بفرمایید.

تا کنون مشاور انجمن های علمی بوده ام و در حال حاضر نماینده ریاست محترم دانشگاه در کمیته حمایت و نظارت بر انجمن های علمی دانشگاه هستم.

خانم دکتر درباره دومین جشنواره ملی زن و علم که در تهران برگزار شد، بفرمایید. اشاره بفرمایید انتخاب ها بر اساس چه شاخص هایی صورت گرفت.

شاخص های ارزیابی بیشتر بر اساس کار های علمی بود که یک مقدار رنگ و بوی کارهای فرهنگی و اجتماعی هم به آن داده بودند. ولی معیار بیشتر کارهای علمی افراد شرکت کننده بود. تعداد مقالات، تعداد پایان نامه ها، طرح ها، مرتبه علمی و البته عامل سن هم یک پارامتر بود.( افرادی که انتخاب شدند در سه رده سنی بودند: زیر 40 سال، سنین بین 40 تا 65 سال و بالای 65 سال)

در حوزه تحصیلات تکمیلی بفرمایید دانشجویان شما بیشتر در چه زمینه هایی کار میکنند.

چون رشته خود من زمین شناسی هست دانشجویانم هم بالتبع در همین رشته کار می کنند. بیشتر در حوزه پترولوژی و سنگ شناسی، تعیین سن سنگ ها و تاریخچه تحولات سنگ ها، تاریخچه زمین و نحوه جابجایی قاره ها؛ بیشتر دانشجویانم هم در همین زمینه ها کار می کنند.

لطفا بفرمایید سوابق جنابعالی در حوزة تألیف مقالات علمی پژوهشی و هدایت پایان نامه ­ها و رساله­ های تحصیلات تکمیلی چگونه بوده است؟

 مجموع مقالات بنده تا کنون شامل 38 مقاله علمی- پژوهشی داخلی و خارجی و تعداد 99 مقاله همایشی می باشد.همچنین 37 پایان نامه کارشناسی ارشد و رسالة دکتری با سرپرستي بنده به عنوان استاد راهنما و یا مشاور به انجام رسیده است.

لطفا اشاره ای داشته باشید به دیگر افتخارات و اتفاقات خوب علمی و پژوهشیتان.

نفر اول کارشناسی بودم با معدل 81/ 17، نفر اول کارشناسی ارشد بودم با معدل 32/ 19، در کنکور ورودی ارشد در چند گرایش رتبه های اول و دوم بودم. نفر دوم دوره دکتری بودم با معدل 18 / 19. راه اندازی دو آزمایشگاه یکی آزمایشگاه کانی شناسی و دیگری آزمایشگاه جدایش کانی در دانشگاه شهرکرد. و همچنین راه اندازی کارشناسی ارشد رشته پترولوژی در دانشگاه شهرکرد را عهده دار بوده ام.

وضعیت فعلی رشته مهندسی طبیعت و بعد از آن وضعیت دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین را چطور ارزیابی می کنید.

من یک پارامتری که اینجا باید تصحیح کنم این است که رشته بنده زمین شناسی هست و جزء گروه علوم پایه هستم، چون در دانشگاه دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین بود در این قسمت قرار گرفتم. زمین شناسی در واقع یکی از علوم پایه و بنیادی است؛ با توجه به وجود معادن، نفت و گاز، معادن زیر زمینی، آب های زیر زمینی و سازه های مهندسی، می تواند نقش خیلی مهمی را ایفا کند هرچند آنگونه که باید به آن توجه نمی شود.

دانشگاه شهرکرد هم به دلیل برخورداری از اساتید بنام که در سطح کشور مطرح هستند و واقعا دلسوزانه دارند کار می کنند جایگاه بسیار خوبی دارد. در بسیاری از رشته ها رتبه های خیلی بالای علمی داریم و دانشجویانی که برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می آیند، دارای رتبه های خیلی خوبی هستند.

خانم دکتر شبانیان، بفرمایید دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد در موفقیت حضرتعالی چه نقشی داشتند.

خب همه اساتید دانشگاه شهرکرد، تلاشگر و کوشا هستند و هر کدام در رشته تخصصی خود حرفی برای گفتن دارند و فضای همدلی که اینجا وجود دارد روحیه کار را تقویت می کند و این یکی از پارامتر های مهم است که شما در یک محیط آرام کار کنید و این در دانشگاه شهرکرد مهیاست. همکاران برای پیشرفت همدیگر را تشویق می کنند و این عامل خیلی موثری است. همین صمیمیت عامل پیشرفت افراد می باشد.

قطعا شنیدن خاطرات شما از دوران تحصیل و بعد از آن تدریس خالی از لطف نیست.

وقتی در دوران تحصیل هستیم یک سری خاطرات را خوب میدونیم و یک سری را بد ولی وقتی از آن گذر می کنیم همه خاطرات خوبش فقط در ذهنمان می ماند. یک نفر نقل می کرد از نویسنده کتاب اول دبستان پرسیدند که چرا همه صفحات کتاب با رنگ قرمز و مشکی نوشته شده و فقط صفحه آخر آبی است و پاسخ داد به صفحه آخر که رسیدید یعنی شما توانایی خواندن و نوشتن دارید و می توانید آسمانی شوید. فکر می کنم وقتی در کلاس اول با سواد شدم آن بهترین و شیرین ترین قسمتش باشه چون راه را باز کرد که بتوانم راحت مطالعه کنم، اندیشه کنم و یادبگیرم.

در دوران تدریس وقتی می بینم دانشجویانم موفق هستند خیلی خوشحال می شوم و خیلی احساس لذت می کنم. پذیرفتن دانشجویم در بنیاد نخبگان، پذیرش دانشجویانم به عناون استعداد درخشان در دانشگاه های دیگر. پذیرش مقالات دانشجویانم در ژورنال های بین المللی معتبر با ضریب تاثیر بالا؛ اینها همه اش شیرین است و فکر کنم بیش از این نتوانم احساس شوق و ذوق خودم را بیان کنم.

بسیار عالی، در حال حاضر تمرکز علمی شما روی چه موضوعاتی است؟

بر روی تکامل زمین شناسی ایران از دیدگاه ژئودینامیک و تکامل پوسته ایران زمین.

توصیه شما برای دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر چیست.

ببینید هدف اصلی این جشنواره این بود که توانایی زنان را نشان دهد. به طور کلی چون نیمی از جامعه ما از زنان تشکیل شده است؛ زنان علاوه بر اینکه باید سطح سواد علمی خود را بالا ببرند، باید سطح سواد فرهنگی و اجتماعی خودشان را هم بالا ببرند. باید همواره سعی کنند به عنوان نیمی از جامعه نقش خودشان را درست ایفا کنند. استعدادشان را بالا ببرند، سطح علمی و فرهنگی خودشان را بالا ببرند تا بتوانند یک آینده شکوفایی را به وجود بیاورند.

و برنامه شما برای آینده و استراتژی آتی شما در بعد علمی- پژوهشی و بعد فرهنگی و اجتماعی که جنابعالی اشاره فرمودید چیست.

اینکه سعی داریم با ارتباطی که با سایر دانشگاه های بین المللی و مجهز به دستگاه های پیشرفته تحقیقاتی داریم به کمک دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترایمان بیاییم و سطح علمی کارهایشان را بالا ببریم و باعث گسترش مرزهای دانش در کشور خودمان شویم و سبب ارتقای سطح علمی کشور گردد.

بسیار سپسگزارم از حضور حضرتعالی در مصاحبه با خبرگزاری دانشگاه شهرکرد. ضمن تبریک مجدد برای شما موفقیت های بیش از پیش آرزومندیم. انشالله همیشه تندرست و برقرار باشید. صحبت پایانی شما را می شنویم.

به دانشجویان توصیه می کنم تلاش کنند، امید داشته باشند و به آینده روشن فکر کنند.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دانشگاه شهرکرد در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

لطفا نظرتان را بنویسید
بربحث ترین اخبار