شنبه، 3 اسفند 1398

Saturday February 22, 2020

همایش چالش‌ها و موانع مدیریت منابع آبی چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
برگزاری همایش چالش‌ها و موانع مدیریت منابع آبی چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد

Card image cap

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، روز یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸، به همت دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین، همایش چالش‌ها و موانع مدیریت منابع آبی در استان چهارمحال و بختیاری با حضور دکتر عطاالله ابراهیمی رئیس دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد، حجت‌الاسلام امیر قلی جعفری رئیس کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری، سید هاشم فاطمی مدیر منابع آب شهرستان شهرکرد، دکتر روح اله فتاحی عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه، روانبخش رئیسیان کارشناس ارشد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری، در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.

 دکتر عطاالله ابراهیمی در این همایش گفت: با توجه به این‌که ما در کمربند خشکی جهان قرار داریم مسئله آب یکی از چالش‌های مهم استان است و مدیریت محدود منابع آبی از اولویت و دغدغه‌های هر ایرانی است.

رئیس دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: با توجه به جنبه‌های مختلف آب، از قبیل حقوق منابع آب در حوزه‌های آبی و کمبود منابع آب، باید که حوزه های آبی به صورت صحیح مدیریت و برنامه ریزی شود.

دکتر عطاالله ابراهیمی با اشاره به اینکه استان چهارمحال و بختیاری در مرکز جلگه خوزستان و فلات مرکزی قرار دارد گفت: ما وظیفه خود می‌دانیم با توجه به شرایط کم آبی و تغییر شرایط اقلیمی مباحث پیرامون آب را در محیط علمی و عالمانه بررسی کنیم و از راه‌های مختلف ازجمله برگزاری این همایش‌ها اطلاع‌رسانی انجام دهیم.

حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری نیز در این همایش گفت: امروز آب به چالش بزرگی در کشور تبدیل شده است که اگر با معیار قانون و تصمیمات کارشناسی شده با این چالش مواجه نشویم به مشکل بزرگی تبدیل می‌شود و بررسی علمی این مسائل و یافتن راه‌حل صحیح از دانشگاه‌ها و با همت دانشگاهیان امکان پذیر است.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری، چالش‌های مهم آب را ناهماهنگی در برنامه توسعه کشور، برداشت بی‌رویه آب و استفاده نادرست از آب در بخش کشاورزی عنوان کرد.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در ادامه گفت: با انجام طرح‌های غیراساسی در حوزه آب، وضعیت استان چهارمحال و بختیاری که باید حرف اول را در زمینه آب بزند به صورتی شده است که دشت‌های استان ممنوعه و بحرانی اعلام شده‌اند.تونل گلاب باعث متضرر شدن شهرستان‌های سامان، بن و شهرکرد و طرح انتقال آب بهشت‌آباد باعث ویرانی شهرستان‌های اردل، کیار، شهرکرد و بروجن می شود.

دکتر روح اله فتاحی نیز در این همایش گفت: ایران در کمربند خشک قرار دارد و با توجه به محدودیت تجدید پذیری آب در ایران باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی در حوزه آب انجام شود.

عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه افزود: با افزایش جمعیت، تقاضا بالا می‌رود و فشار بی‌رویه به منابع آبخیزداری باعث آسیب و خسارت به مراتع می‌شود و به دنبال آن خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل می‌شویم باید برنامه‌ریزی صحیح در این زمینه انجام شود تا بتوانیم تهدیدها را به فرصت‌ها تبدیل کنیم.بیش از ۷۰ درصد آب کشاورزی و بیش از ۹۰ درصد آب شرب و صنعت استان چهارمحال و بختیاری از منابع آب زیرزمینی و از طریق چاه‌ها تأمین می‌شود و این بارگذاری بیش‌ازحد، باعث بیلان منفی عمده دشت‌های استان شده و دشت‌های مهمی همچون بروجن-فرادنبه، سفیددشت در سال ۱۳۶۳، دشت‌های خانمیرزا و شهرکرد در سال ۱۳۸۵ و دشت کیار در سال ۱۳۹۳ به عنوان دشت‌های ممنوعه اعلام‌شده‌اند.

روانبخش رییسیان نیز مهم‌ترین چالش در زمینه آب را مدیریت آب در استان دانست و گفت: در مدیریت آب تنها به  درآمدزایی اهمیت داده می‌شود در حالی که اگر حفاظت خاک، منابع طبیعی و مراتع توجه بیشتری شود مشکلات و آسیب‌های کمتری در پی خواهد داشت.

کارشناس ارشد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در ادامه گفت: با مدیریت صحیح به‌راحتی می‌توان میزان زیادی از برف‌ را ذخیره کرد و ذخایر آب های زیر زمینی را افزایش داد.

سید هاشم فاطمی نیز خاک، جنگل و آب را ارکان محیط‌زیست خواند وخاطر نشان کرد: همه ما در برابر محیط‌زیست مسئولیت داریم.

مدیر منابع آب شهرستان شهرکرد منابع آب زیرزمینی کشور را بسیار پراهمیت دانست و با توجه به خشک شدن آب‌های زیرزمینی گفت: یکی از راه های احیای آب‌های زیرزمینی مدیریت روان آب‌ها است.

سید هاشم فاطمی راه جلوگیری هدر رفت آب‌ در بخش کشاورزی را برنامه‌ریزی مدون کشت محصولات در زمان و مکان مناسب،تولید به میزان لازم ، بسته‌بندی مناسب محصولات و صحیح مصرف کردن مواد غذایی عنوان کرد.

بحران آب، مدیریت منابع آب، بحران آب و کشاورزی، بحران آب و خشک‌سالی، بحران آب و هواشناسی، قوانین و مقررات مدیریت منابع آب و... از محورهای همایش چالش‌ها و موانع مدیریت منابع آبی در استان چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد بود.

 در پایان این همایش کارشناسان به سوالات شرکت کنند گان پاسخ گفتند.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دانشگاه شهرکرد در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

لطفا نظرتان را بنویسید
بربحث ترین اخبار