شنبه، 16 آذر 1398

Saturday December 07, 2019

آثار هنری عضو هیات علمی دانشکده هنر فارسان دانشگاه شهرکرد، در موزه بومیلار برلین به نمایش درآمد.
موزه بومیلار برلین میزبان آثار هنری عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد

Card image cap

به گزارش خبرگزاری دانشگاه شهرکرد؛ نهمین کنفرانس اروپایی ایران‌شناسی، در برلین، با حضور رایزن فرهنگی ایران، رییس دانشگاه آزاد برلین، نماینده وزارت امور خارجه آلمان در امور ایران، رییس انجمن ایرانشناسان اروپا، رییس دانشکده علوم انسانی و رییس مرکز ایرانشناسی دانشگاه آزاد برلین و ۵۰۰ ایرانشناس از کشورهای مختلف اروپا، تعدادی از اساتید ایرانی که در حوزه مطالعات ایرانشناسی درکشورهای اروپایی فعال هستند و بیش از ۲۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های ایران، در آلمان برگزار شد.

در این کنفرانس که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود، دکتر فرانک کبیری، عضو هیات علمی دانشکده هنر و علوم انسانی فارسان دانشگاه شهرکرد، مقاله خود را که با همکاری مرضیه بصیری زاده، کارشناس ارشد پژوهش هنر و دانش آموخته کارشناسی صنایع دستی دانشکده هنر، نگاشته بود با عنوان:Thematic review of the royal hunt on the Sassanid Silver plates (Emphasizing Times the roundabout of the king's head) برای علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران ارائه کرد.

دکتر کبیری در این سخنرانی، پس از بیان ویژگی های هنر فلزکاری دوره  ساسانی، جایگاه شکار در فرهنگ ایران را تبیین و نقوش استفاده شده در بشقاب های سیمین این دوره را معرفی و مورد بررسی قرار داد.

وی با بیان اینکه بسیاری از نقوش به کار رفته، به سفارش دربار ساسانی بوده، افزود: این آثار برای نشان دادن شکوه، قدرت و اقتدار این دوران و قلمرو تحت حاکمیت ایشان تولید و به عنوان هدیه برای حکام سراسر جهان ارسال می شدند.

در این نمایشگاه، آثار هنری صنایع دستی عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در زمینه هنر اسلامی که با الهام از کاشی کاری های بناهای ایرانی اجرا شده بودند در موزه بومیلار مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفتند. علاوه بر این در این نمایشگاه در کنار سایر صنایع دستی تولید شده توسط دکتر فرانک کبیری، آثار آبگینه‏ای که با استفاده از قوانین موجود در روانشناسی گشتالت و نحوه ی ارائه به صورت کنشی و مشارکتی با همکاری مرضیه ناصری دانش آموخته صنایع دستی دانشکده هنر اجرا شده بودند، در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

برپایی نمایشگاه هنر سفالگری ایران با مشارکت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و موزه بومیلار در محل این موزه از بخش‌های جانبی این کنفرانس بود.

گفتنی است: دهمین کنفرانس اروپایی ایرانشناسی در سال ۲۰۲۳ در شهر لایدن هلند برگزار خواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دانشگاه شهرکرد در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

لطفا نظرتان را بنویسید
بربحث ترین اخبار